Full rørproduksjon i verkstedet

Halvorsen produserer nå rammestrukturer, rør og tanker til to store utbyggingsprosjekter på norsk sokkel.

Tekst og video: Sveinung W. Jensen, Tellus Kommunikasjon

– Det er full aktivitet i verkstedet, sier arbeidsformann Kai Arne Reppen.

Halvorsen skal produsere flere separate offshoremoduler. Hver modul består av en rammestruktur, rør og tanker.

– Et stort prosjekt som vil gi jobb til mange i verkstedet frem til oktober, og som faglig sett er midt i blinken for oss. Det er mye mekanisk arbeid og sveising. Til sammen snakker vi om rundt 900 rørsveis, sier prosjektleder Svein Kenneth Krossli.

BEGGE PROSJEKTENE skal ha moduler til én lufttørker og to kompressorer. I tillegg skal Halvorsen levere en modul til en nødgenerator.

Hver modul består av en rammestruktur, rør og tanker, pluss ulike elektroinstrumenter og ventiler.

Sammenstillingen modulene skal kunden selv utføre.

– DELENE VI skal produsere hører sammen, men det er ikke vi som skal montere dem. Vi skal levere «bits and pieces», sier Krossli.

Halvorsen er en av rundt 200 leverandørbedrifter i Norge som skal bidra direkte til de to neste store utbyggingene på norsk sokkel – Yggdrasil og Valhall PWP-Fenris.

Til sammen skal 165 milliarder kroner investeres. Den norske andelen av leveransene er på rundt 65 prosent, og prosjektene vil bidra med 130.000 årsverk i Norge gjennom levetiden til feltene.

Samarbeide med oss?

Vi hjelper deg gjerne med ditt prosjekt

Kontakt oss

Snakk med oss

Halvorsen logo stor light blue

Halvorsen sentralbord

Flere prosjekter

Skjermbilde-2024-12-18-kl.-15.54.19
Ny sveiserobot på plass i verkstedet
Etter flere måneder med installasjon og testing, er den robotiserte sveisestasjonen klar til bruk.
AQ9I5024-2268x1275-1
Rekordstor tank produseres i verkstedet
Aldri har en større tank blitt produsert i Halvorsens verksted. 6Mo-tanken måler nesten 20 meter.
Skjermbilde-2024-09-16-kl.-16.03.21
Coalesceren forlater verkstedet
Etter flere hundre timer med sveising og annet mekanisk arbeid, kunne coalesceren transporteres ut av verkstedshallen.
Skjermbilde-2024-07-01-kl.-15.08.38-1929x1275-1
Det jobbes for fullt på coalesceren
Den 18,5 meter lange coalesceren som bygges i verkstedet tar form.
AQ9I0822-1913x1275-1
Firkanttanken klar til testing
Den første av de seks tankene til den nye Hugin A-plattformen står snart ferdig i verkstedet.
20220127_074948-1913x1275-1
Bytter eksoskanaler og renoverer trykktanker på Jotun FPSO
I to år har Halvorsen installert nye eksoskanaler og oppgradert trykktanker på produksjonsskipet Jotun FPSO.
AQ9I7561-2048x1365-1
Bygger stor ferskvannstank
Den første av til sammen seks tanker til Aker BPs nye Hugin A-plattform i Yggdrasil-området er under konstruksjon på verkstedet på Øyesletta.
Skjermbilde-2023-08-14-kl.-13.44.36
Får nasjonal oppmerksomhet i ny video
Gjennom videopresentasjoner skal Aker BP vise frem sine norske underleverdører i Yggdrasil-prosjektet. Blant selskapene som løftes frem er Halvorsen.